VINYASA FLOW

Jooga tegeleb sellega, kuidas pääseda ligi iseenda sügavustele, tõelisele Minale, kuidas saavutada kontakt oma keha ja meelega, lõõgastusega, eneseregulatsiooniga, arenguga….

Sanskriti keeles tähendab nyasa kohta ja vi kindlat moodi. Sõna Vinyasa tähendab tehes midagi erilisel viisil. Vinyasa joogastiil tuleneb Asthanga joogast, mis omakorda pärineb Hatha joogast, mille algusaeg ulatub Läänemaailmas 1930- ndatesse. Vinyasa on sarnaselt Hatha joogaga üldnimetaja, mis kirjeldab paljusid erinevaid joogastiile, kuid ta on ka termin, mida kasutatakse siis, kui sooritatakse teatud joogaasendeid järjestikku, ühes jadas (nt. päikesetervitused A ja B; chaturanga – ülesvaatav koer – allavaatav koer). Nii nimetatakse ka Ashtanga, Baptiste, Jivamukti ja Power joogat asendite järgnevuse tõttu Vinyasaks. Flow tähendab selles sõnapaaris pidevat sujuvat liikumist, asendist asendisse.

Seega Vinyasa Flow tunnis liigutakse Ujjay sisse – ja väljahingamise rütmis ühest asendist teise, kus hingamine ja liikumine on omavahel sünkroonis. Vinyasa Flow tunnis on erinevalt Asthanga joogast juhendajatel vabadus valida ja kujundada tund enda soovi ja osalejate võimete järgi. Kasutatakse variatsioone ja modifikatsioone samuti muusikat või taustaheli.

Asthangat õpetati kui liikuvat meditatsiooni, kus liikumine asendite vahel on sama oluline kui asendid ise. Hatha joogas hoitakse fookust ühel asendil ning vahele tehakse puhkepause. Vinayasa joogas minnakse ühest asendist teise sujuvalt ilma puhkepausideta, ühendades see sisse ja välja hingamisega. Asendite järjestus on enamasti fikseeritud nagu Ashtanga joogas, kus tehakse joogaasendeid alati ühes ja samas järjekorras. Ühesõnaga ei keskendatud asendisse minekutele ja seejärel hingamisele, vaid hoiti sügavat hingamist/ joondumist kogu liikumise aja.

 

Oluline teave VINYASA FLOW
tundide toimumise kohta

2023 KEVAD hooaja Vinyasa Flow joogatunnid toimuvad ettetellimisel. Grupi suurus 6 -15 inimest.

Soovi korral võta kaasa oma joogamatt ja veepudel, selga mugavad painduvust võimaldavad riided. Enne tundi 1- 1,5 tundi on soovitatav mitte süüa! Tund sobib kõigile, va rasedatele. Ümber riietumiseks võib tulla 10- 15 min varem kohale.

Tunni ülesehitus:  Vinyasa jooga sarnaneb tantsuga, kus luuakse rütm läbi hingamise ning liigutakse sujuvalt ühest asendist teise. Iga tund võib olla erinev, kuid on loominguline ja vaheldusrikas. Alustatakse Ujjayi hingamisega, mis soojendab keha, rahustab meeli ja toob fookuse endasse, andes hea keskendumisvõime. Edasi liigutakse selja, kaela– ja õlgade soojendusharjutustega. Jätkatakse päikese-tervitustega, mis paneb energia kehas liikuma stimuleerides vereringet, närvisüsteemi ja nn peenenergiate kanaleid. Järgneb seismisseeria, selles liigutakse aeglaselt ühest asendist teise, nõudes head tasakaalu ning tugevat lihaste/liigeste tööd. Asenditele pakutakse erinevaid modifikatsioone/variatsioone, et harjutused oleksid jõukohased kõigile. Tund lõpetatakse rahulikuma osaga, puusaavamise asanatega, venituste ja lõpuasenditega. Viimaseks jääb tunni kokkuvõte ning kogu keha integreerimise aeg lõdvestuses ehk Shavasanas.

2024 LIIKUMINE JA TANTS KEHAPSÜHHOLOOGIAS

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia täiendkoolitus.

Eesmärk: tutvustada liikumisteraapia traumateadlikku fookust, erinevaid tantsu- ja liikumistehnikaid, koreograafia loomist ning meetodeid tantsu- ja liikumisteraapiast (TLT).

I koolituskohtumisel käsitletakse traumateadlikku liikumisteraapia läbi järgnevaid teemasid: hingamise ja liigutuse sünkroonsus, jooga, loovus, loovteraapiaprotsess: grupiteraapiaprotsessi etapid, somaatika ja traumateadlik vaade, enesetervendus ja lõõgastusprotsess, joonistamine.

II koolituskohtumise eesmärgiks on tutvustada tantsu- ja liikumistehnikaid, saada omakogemus luues isiklikku koreograafiat ning tööriistakohvrit, Beebikum.

III koolituskohtumisel vaadeldakse sihtrühmade eripärasi, vanuseastmeid, arengumustreid ning täiendatakse tööriistakohvrit.

Täiendusõppeprogrammi läbinud õppija:
• saab teadmisi kehapsühholoogiast;
• mõtestab laiemalt traumateadlikkust ja oskab kohandada sellele vastavaid tegevusi;
• on kogenud tantsu-ja liikumistehnikaid, millest teab praktilisi valikuid koostada;
• oskab eristada tantsu-ja liikumisteraapia sihtrühmi ja arenguetappe;
• saab võimaluse ise tantsu luua ja lüüa;
• loob isikliku tööriistakohvri ning täiendab seda
• oskab uusi teadmisi oma igapäevatöösse integreerida

Sihtrühm:

  •  tantsu/huvihariduse juhendajad, tantsijad, koreograafid;
  • kooli aineõpetajad, kes soovivad oma tunde liikumisega rikastada;
  • kunstnikud ja kunstiõpetajad, kes on huvitatud tantsust, liikumisest ja teraapiast;
  • terapeudid (muusika-, visuaalkunsti-, tegevus-, draama- ning tantsu- ja liikumisteraapia);
  • liikumisjuhendajad ja -huvilised.

Toimumiskoht: TÜ Viljandi kultuuriakadeemia White boxis (Turu tn 7).

2023 LIIKUMINE JA TANTS KEHAPSÜHHOLOOGIAS

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia täiendkoolitus.

Eesmärk: praktiseerida ja arutleda kehapsühholoogia teemavaldkonda kuuluvatest mõistetest lähtuvalt. Teemadeks on heaolu, loovus, kehatunnetus, improvisatsioon, somaatiline lähenemine, tantsu- ja liikumisteraapia (TLT), Laban / Bartenieff süsteem, autentne liikumine, hingamine, jooga, kulgemine/flow, kehateadlikkus, kinestees, propriotseptsioon ning lõdvestus- ja painduvustehnika. Koolitus laiendab osalejate teadmiste välja ning arendab isiklikku liikumiskeelt ning toetab aktiivse kehateadliku eluviisi loomist, liikumisrõõmu, erinevuste aktsepteerimist ning seeläbi tervise hoidmist üldisemalt.

Koolituse läbinud õppija: tunneb, teab ja mõistab kõiki alljärgnevaid kehapsühholoogiaga seotud mõisteid läbi isikliku kehalise praktika. Seostab tantsu- ja liikumisteadmisi/oskusi ning vaatleb, mõtestab neid. 

Sihtrühm:

  •  tantsu/huvihariduse juhendajad, tantsijad, koreograafid;
  • kooli aineõpetajad, kes soovivad oma tunde liikumisega rikastada;
  • kunstnikud ja kunstiõpetajad, kes on huvitatud tantsust, liikumisest ja teraapiast;
  • terapeudid (muusika-, visuaalkunsti-, tegevus-, draama- ning tantsu- ja liikumisteraapia);
  • liikumisjuhendajad ja -huvilised.

TANTSUÕPPEJÕUD

Juhendan ka järgmisi töötubasid ja annan eratunde:  

Kehatöö
Anatoomia
Painduvustreening
Kaasaegse tantsu tehnika
Põrandatehnika ja lõdvestustehnika
Improvisatsioon
Kompositsioon

Soovi korral palun võtta minuga ühendust, et kokku leppida toimumisaeg ja koht. 

MERLE SAARVA

Viljandi Kultuuriakadeemia Etenduskunstide osakonna tantsuõppejõud  – kehatöö ja improvisatsiooni nooremlektor, MSc (terviseteadus).

Koreograaf-tantsuõpetaja, oman kaasaegse tantsutehnika, põranda- ja lõdvestustehnika alal 30-aastast õpetamiskogemust.

 

telefon: 56660156  merle.saarva@ut.ee